Jak obléct děti na lyže?

Jak obléct děti na lyže?


Štítky:

Sponzorované odkazy:



Chystáte se s dětmi poprvé na lyže a váháte, jaké oblečení zvolit? Postupujte krok po kroku podle našeho návodu a věřte, že vaše děti budou v teple a pohodlí.

Začněte kontrolou předpovědi počasí

Každá výprava na lyže by měla začít pečlivým prostudováním předpovědi počasí. Nestačí jen samotný odhad teploty, ale podívejte se také na předpověď větru či slunečního svitu. Dva stupně pod nulou můžou při jasném dni a bezvětří nabídnout velmi příjemný pocit. Naopak při stejné teplotě kombinované s mlhou a silným větrem se můžete cítit extrémně nepříjemně. Nápovědou vám vždy může být i tzv. pocitová teplota, kterou se meteorologové snaží vyjádřit, jak se v daný den reálně budete cítit. Podle zjištěných informací se pak opravdu řiďte, ale nespoléhejte na ně stoprocentně. I když hlásí krásné počasí, sbalte do batohu či kufru auta vždy něco na přioblečení, kdyby se aktuální počasí tvářilo jinak, než předpověděli meteorologové.

Začněte od spodní vrstvy

Jakkoliv kvalitní oteplovačky a bunda budou dětem k ničemu, pokud nezačněte už u spodního prádla. Volte kvalitní materiál s dobrou výhřevností, které své vlastnosti neztratí ani když jsou vlhké od potu. Na spodní prádlo pak přijdou podvlíkačky nebo například dětské legíny. Na horní polovinu těla termo tričko s dlouhým rukávem, případně je možné použít vrstvu z merino vlny. Neméně důležité jsou pak ponožky. Do lyžáků je klidně možné použít i dva páry. Dejte ale pozor, ať kolem prstů zůstane dostatek prostoru na jejich pohyb, jinak by dvě vrstvy mohly být kontraproduktivní.

Vrchní vrstva

Pod dívčí či chlapeckou bundou by určitě neměla chybět funkční mikina, ideálně s vysokým límcem, aby zahřála okolo krku. Nejdůležitější je ale kvalitní bunda a oteplovačky, které chrání nejen proti zimě, ale také vlhkosti. Mnozí rodiče mají tendenci volit kombinézy, ale děti z nich už tak nadšené nebývají. Zejména v momentě, kdy si potřebují odskočit na záchod. Při výběru bundy se zaměřte hlavně na výšku vodního sloupce napovídající o nepromokavosti. Důležitý je i vnitřní proti sněžný pás, stahování okolo zápěstí, případně kapuce.

Rukavice, kukla a další

Základním stavebním kamenem pohodlí je pak teplo na ruce a hlavu. Věděli jste například, že právě přes pokožku hlavy můžete ztratit nejvíce tepla? Co se rukavic týče, děti mají nejraději palčáky, a to nejen kvůli většímu teplu, ale i pohodlnému oblékání. Pod helmu jim místo čepice pořiďte kvalitní kuklu z přírodního materiálu.