Jak po dovolené vyčistit textilní obuv

Jak po dovolené vyčistit textilní obuv


Štítky:

Sponzorované odkazy:



Pomalu, ale jistě se nám letní prázdniny chýlí ke konci a vy jste jistě již stihli nějakou tu dovolenku. Po návratu domů je správné důkladně vyčistit a vyvětrat kufr, vybalit suvenýry, kosmetiku a vyprat oblečení. Obvykle je však to poslední, když se vrátíme z dovolené a jsme unavení po dlouhém letu, také vyčištění naší obuvi. Spousta lidí čistí obuv, až když už se v ní stydí chodit ven. To je však velká chyba!

Stejně jako u oblečení a bytových textilií – i u obuvi platí, že čím déle je na nich skvrna přítomna, tím hůře nám půjde vyčistit. A co si budeme povídat, botasky a tenisky dostávají na dovolené opravdu pořádně zabrat. Nejen, že se nám na dovolené a při cestování více potí nohy (také častěji chodíme v létě na boso). Ale také skvrny od jídla, pití, z pláže, z poznávání přírody – to vše se nasčítá a krása a jas nových tenisek upadnou v zapomnění.

shoes-2216498_1280

Kožené a koženkové boty čas od času alespoň utřeme. Žabky a pantofle lze snadno opláchnout pod tekoucí vodou. Ale textilní boty jsou zapeklitým oříškem, co se čištění týče. Mají pórovitou strukturu, která  zaručuje, že budou v létě prodyšné a pohodlné, to však znesnadňuje jejich důkladné vyčištění. A mnohdy se nám je napoprvé prostě nepodaří vyčistit. Než podlehnete pokušení boty prostě jen hodit do pračky s nejagresivnějším přípravkem, který máte a zapnout prací program s co možná nejvyšší teplotou, kterou boty vydrží, aniž by se rozpadly, měli byste si přečíst naše tipy, které vám čištění textilní obuvi usnadní a zaručí, že si boty  nepoškodíte. V pračce při vysoké teplotě se totiž mohou poškodit nejen textilní součásti, guma na podrážce se zkroutí, ale také velice často dochází k tomu, že lepidla, jež byla použita při výrobě obuvi, se jednoduše rozpustí a rozdrolí a vy budete moci milované botky vyhodit, protože v obchodě s obuví poznají, že jste boty prali a téměř stoprocentně vám reklamaci takto poškozené obuvi neuznají.

Snažte se skvrnám předcházet

Než si botky poprvé zašpiníte, vězte, že je vždy snadnější problémům předcházet. Proto investujte do impregnačního spreje na textilní obuv a botky důkladně naimpregnujte. Zabrání to příliš rychlému usazování nečistot. Navíc vám to usnadní pohyb v deštivém počasí, jelikož impregnace zaručí, že boty tak rychle neprovlhnou.

feet-1840619_1280

Čištění textilních bot

Světlé textilní boty jsou součástí každého letního šatníku, ale také se bohužel příliš rychle zašpiní. Ihned poté, co jste byli venku, vyčistěte textilní boty kartáčem, abyste z látky odstranili prachové částice a nečistoty z ulice. S odolnou špínou se nejlépe vypořádáte vlhkou houbičkou. Vlhké boty nikdy nesušte na přímém slunci, aby jejich barva nevybledla. Pokud lze vyndat vložky, před čištěním je z boty odstraňte a vyčistěte je zvlášť – pokud nosíte boty naboso, vložky absorbují pot a bývají zdrojem zápachu. Při čištění bot nikdy nezapomeňte vytáhnout tkaničky a vyperte je v mýdlové vodě také zvlášť – to má hned dva důvody.

chucks-476644_1280

Pod tkaničkami botu řádně nevyčistíte a za druhé, boty nebudou nikdy čisté, pokud jejich vzhled budou hyzdit ušmudlané zaprané tkaničky. Neperte tkaničky v pračce, třením o ostatní textilie by mohly zežmolkovat a dostat se na nepatřičná místa v pračce. Pokud už musíte tkaničky v pračce prát, umístěte je do textilního pytlíku, aby vám neucpaly filtr. Na čištění bot a jejich součástí nepoužívejte bělidla a jiné agresivní prostředky, opět mohou poškodit lepení boty, také mohou zanechat skvrny. Na opravdu nepěkný zápach z bot existuje spousta babských rad, nejvíce se osvědčilo ale nastříkat do obuvi trochu čistého alkoholu, klidně vodku, kterou máte doma – zbaví obuv zápachu. Dbejte na to, aby po každém obutí měla vaše obuv dostatek času, aby řádně proschla. Často boty střídejte, větrejte, noste ponožky, anebo alespoň čas od času vyměňte v obuvi vložky.